lipiec 2020
NPWtŚrCzPtS
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Panel administracyjny
Logowanie

Login:
Hasło:
Odwiedziny
Ogółem: 226646
Dzisiaj: 28
On-line: 4


DZIAŁANIA EKOLOGICZNE


Strony: [1]... [12][13][14][15][16][17][18]

Dodano: 12.07.2013

PIKNIK EKOLOGICZNY I OSTROWIECKI FESTIWAL RECYKLINGU W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 21 W OSTROWCU Św.


     Organizatorem  pikniku ekologicznego  ; „ Swojskie klimaty na powitanie lata” jest  Przedszkole  Publiczne nr 21 przy efektywnej współpracy  Urzędu  Miasta  - Wydział Środowiska , Inicjatywy Młodzieżowej .
Piknik edukacyjny organizowany był w ramach konkursu ; „ Organizacja plenerowej imprezy edukacyjno - ekologicznej i współfinansowany  ze środków budżetu Gminy Ostrowiec  Świętokrzyski.
 Dzień  22 czerwiec symbolizuje  nam powitanie lata  ,dlatego wiodącym  tematem jest promocja obrzędu Nocy Świętojańskiej , szukanie kwiatu paproci , konkurs na najpiękniejszy wianek. Rodzice przedszkolaków przebrani za świętokrzyskie wróżki czarowali uczestników oraz przekazywali  letnie życzenia .
W programie  przewidziano ;
- zabawy i gry dla dzieci i dorosłych , stoiska edukacyjne , informacyjne , promocyjne , pokazy , kiermasze ,konkursy z nagrodami z wykorzystaniem  nagród .
- występy artystyczne dzieci i młodzieży , koncert zespołów muzycznych w wykonaniu młodzieży  
Oczywiście jak co roku  podczas  pikniku  odbywa  się także ostrowiecki Festiwal  Recyklingu , który polega na zbiórce   makulatury, baterii i zużytego  sprzętu  AGD  RTV oraz zużytych telefonów komórkowych odbieranej  przez  Firmę „Remondis” pod hasłem; „ KWIATY ZA ELEKTROGRATY”. Za dostarczenie odpadów uczestnik pikniku otrzyma sadzonki kwiatów balkonowych w ramach akcji ; „Upiększamy balkony na Stawkach”.
Patronat nad imprezą objął Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego – Jarosław Wilczyński, Starosta Ostrowiecki  oraz Fundacja  „Nasza Ziemia”  . Podczas imprezy prezentowały   się firmy i organizacje zajmujące się ekologią, ochroną środowiska i edukacją profilaktyczną;
1.Inicjatywa  Młodzieżowa – która przygotowywała stoisko na temat  , ekologii oraz zbiórkę baterii i zużytych telefonów komórkowych . Na dużych i małych czekały konkursy z nagrodami  . Przeprowadzono także zajęcia z udzielania pierwszej pomocy które prowadziło Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy.
2.Akademia  Nauki – zaprasza do poznawanie niezwykle ciekawych eksperymentów .
3. Warsztat  Terapii Zajęciowej „Szansa” – podopieczni przygotowali stoisko z pracami , które powstają w warsztacie podczas codziennych zajęć .
4.Firma „Remondis” – odbierała zużyty sprzęt  elektroniczny i AGD.
5.Nadleśnictwo – Ostrowiec  Sw, - przygotowało konkursy dla dzieci i dorosłych na temat ochrony lasu .
6.Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa”- zapraszał do ciekawego stoiska promującego swoją działalność.
7.Agencja Rozwoju Lokalnego i Centrum  Integracji Społecznej – prezentują  stoisko z własnymi wyrobami rękodzieła.
8.Społeczni Instruktorzy Medyczni –przygotowali pokaz pierwszej pomocy.
9.Piekarnia „Skalski”- zapraszała na stoisko z własnymi wypiekami (pyszne pączki , ciasteczka i chlebek)
11.Wyroby  garncarskie z udziałem znanego twórcy ludowego.
12. Stoisko z warzywami i owocami sezonowymi z farmy  ekologicznej z Borii.
13.Stoisko z obwarzankami , trampoliną , watą cukrową zapraszało do poczęstunku.
14. Stoisko  promocyjne Przedszkola  Publicznego  nr 21 – organizujące konkursy na  Nauczycielki przeprowadzały konkursy dla dzieci i dorosłych wręczając nagrody .
Celem pikniku  było :
- promowanie aktywnego stylu życia i poszukiwania alternatywnych form spędzania czasu wolnego ,oraz zachęcanie do aktywności ruchowej,
- kształtowanie i zwiększanie świadomości  ekologicznej i profilaktyki społeczności lokalnej,
- rozwijanie  postaw  w  zakresie  segregacji  surowców  wtórnych,
- uwrażliwianie  na  piękno  przyrody,
- promowanie miasta w zakresie  działań  ekologicznych i profilaktyki
- współpraca  z  instytucjami i organizacjami zajmującymi  się  ekologią i profilaktyką,
- edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz mieszkańców miasta.
     Tak  wspaniała  impreza była możliwa  dzięki sponsorom;  Fundacji  „Nasza  Ziemia” oraz współfinansowania gminy Ostrowiec w ramach konkursu .
Składamy  serdeczne  podziękowania wszystkim , którzy  przyczynili się do uświetnienia tej imprezy ; Pikniku   Ekologicznego.


Dodano: 06.05.2013

„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE” – - PRZEDSZKOLAKI Z 21 NA KRZEMIONKACH

           Dzieci z grupy IV Publicznego Przedszkola nr 21, wraz z rodzicami, w ramach cyklu wycieczek „Poznajemy naszą małą ojczyznę” udały się na Krzemionki. Tam poznały historię wydobycia krzemienia pasiastego i zwiedziły podziemne kopalnie.

          Zespół kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkryty w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów na świecie. Wyjątkowość tego miejsca wynika z doskonale zachowanych zagłębień poszybowych a szczególnie podziemi kopalń, które pomimo upływu kilku tysięcy lat zachowały się w prawie nie zmienionym stanie.   Teren kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach jest objęty ochroną w formie rezerwatu archeologicznego i przyrodniczego oraz posiada status Pomnika Historii. Kopalnie krzemienia pretendują także do wpisania na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wydobyciem krzemienia zajmowali się wyspecjalizowani górnicy, posługujący się prostymi, kamiennymi i rogowymi narzędziami. Jednorazowo załogę stanowiło od kilku do kilkunastu osób zajmujących się drążeniem, transportem na powierzchnię i obróbką krzemienia.

            Niezwykłą frajdą dla dzieci były warsztaty geologiczne w wiosce neolitycznej.

Wioska neolityczna powstała w 1991 roku jako rekonstrukcja pradziejowej osady. Zajmuje powierzchnię ok. 1,5 ha. Oglądając ją można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali. Wioska składa się z rekonstrukcji 4 domów mieszkalnych zbudowanych na podstawie dokumentacji z badań archeologicznych . Otoczone są one palisadą i rowem obronnym, podobnie jak inne znane osady neolityczne.

           Z głową pełną wrażeń i wiedzy wróciły do przedszkola, gdzie opowiedziały innym przedszkolakom jak piękny jest nasz region świętokrzyski.

 


Dodano: 06.05.2013

ŚWIĘTO ZIEMI

DZIAŁANIA  EKOLOGICZNE  PRZEDSZKOLA  PUBLICZNEGO  NR 21 Z OKAZJI ŚWIĘTA ZIEMI

Z okazji  Święta  Ziemi nasze przedszkole przeprowadzi cykl działań przez cały tydzień

 w zakresie  następujących obszarów; 

 -  racjonalne korzystanie z  wody ,

- segregacja odpadówdo odpowiednich pojemników

- monitoring powietrza w środowisku lokalnym .

Działania te wynikają z realizacji innowacji ekologicznej ; „Przedszkole z klimatem” oraz realizacji projektu  Certyfikat „Zielona Flaga” w  ramach  Programu „Szkoły dla Ekorozwoju”

PONIEDZIAŁEK – 22 KWIECIEŃ

O godz. 10.00 -  Apel  Ekologiczny  ; „ Mały i duży naszej Ziemi służy” dla społeczności przedszkolnej i lokalnej w ogrodzie przedszkolnym .

Dzieci zaprezentują montaż poetycko – muzyczny o ochronie przyrody . Zostanie ogłoszony  konkurs dla rodziców pt; „Eko – cuda” zachęcający do wykorzystania odpadów w celach wykonania np.; „eko – rośliny” w ramach Konkursu ogłoszonego przez Lasy  Państwowe .

Po czym przebrani w wesołe „ekologiczne stroje” udamy się wesołym heepeningiem po osiedlu Stawki  nawołując mieszkańców osiedla do ochrony środowiska lokalnego , segregacji odpadów.

Inna grupa dzieci uda się nad pobliską rzeczkę w celu obserwacji Strugi Denkowskiej , pobrania próbek wody do oceny jej czystości . Odzwierciedleniem będą eksperymenty wykonywane w salach ; budowanie filtru wodnego z „nieużytkow”.

WTOREK – 23 KWIECIEŃ

DZIEŃ  FILMU EKOLOGICZNEGO ORAZ OCHRONA WODY W ŚRODOWISKU LOKALNYM- będą wyświetlane filmy dla dzieci na temat zagrożeń ekosystemów środowiska przyrodniczego  i zanieczyszczeń wody . Dzieci dowiedzą się jak należy dbać o wodę . Zaprojektują znaczki  , które umieszczą przy zbiornikach wodnych (krany w łazienkach) Ogłosimy  konkurs fotograficzny dla rodziców ; czyste i zanieczyszczone miejsca w naszym środowisku lokalnym .

Po sesji filmowej  udamy  się  na spacer w poszukiwaniu „dzikich wysypisk” i umieszczaniu napisów „NIE ZANIECZYSZCZAJ ŚRODOWISKA”. Dzieci starsze będą monitorować czystość powietrza z wykorzystaniem eksperymentu.

Przeprowadzimy ankietę dla rodziców ; „Czy Twój dom jest ekologiczny?”

ŚRODA- 24 KWIECIEŃ

OLIMPIADA KREATYWNOŚCI  w ogrodzie przedszkolnym z udziałem  przedszkolaków , uczniów rodziców oraz Osiedlowego Domu „Malwa”.

Celem będzie integracja  sojuszników w ochronie przyrody poprzez wspólną zabawę z „nieużytków”. W wyniku powstaną prace – „eko – cuda”. Będzie też pokaz  segregacji odpadów do  odpowiednich  pojemników oznaczonych kolorami zgodnie z przeznaczeniem oraz prezentacja pojemników na zbiórkę baterii z Fundacji „Reba”, puszek aluminiowych z fundacji „Recal”, pojemników na komórki z Fundacji „Nasza  Ziemia”.

Dorośli i dzieci utrwalą sobie rodzaje pojemników na odpowiednie odpady oraz wyrabianie nawyku segregacji odpadów.

CZWARTEK – 24 KWIECIEŃ

Udział starszych  przedszkolaków w „ POCHODZIE ZIELONYCH” na osiedlu  Ogrody , przemarsz ekologiczny po innych osiedlach . Dzieci młodsze   zabawy w ogrodzie – plener malarski z udziałem rodziców na temat; „ Jak dbamy o naszą przyrodę”.

PIĄTEK

„PREZENT  DLA ZIEMI”- akcja  zadrzewiania i upiększania ogrodu przedszkolnego z udziałem  młodzieży z Inicjatywy Młodzieżowej w ramach Programu „Młodzież z klimatem”  ,rodziców , pracowników przedszkola .

Celem będzie podnoszenie jakości wyglądu naszego ogrodu i integracja sojuszników w ochronie środowiska.

Zabawa tropiąca w ekosystemie lasu i łąki (dla młodszych dzieci)w celu poszukiwania oznak wiosny , inwentaryzacja elementów przyrody , nazywanie rozróżnianie .

NIEDZIELA

Wyjazd  nauczycieli w ramach  szkolenia rady pedagogicznej do Warszawy na coroczne obchody Dni Ziemi  na Polach Mokotowskich .

Udział w konsultacjach społecznych w projekcie pt;  „Ekoinkubator NGO”  który został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ,a honorowy Patronat nad Programem objął Regionalny Dyrektor Ochrony środowiska w Warszawie .

Będzie tu prowadzona dyskusja nad edukacją młodego pokolenia na rzecz zrównoważonego rozwoju ; budowanie i realizacja projektów ekologicznych ; podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez gry , akcje , portale  ekologiczne.

Celem szkolenia będzie wymiana doświadczeń ekologicznych między partnerami z kraju.


Dodano: 06.05.2013

ŚWIĘTO WODY I ZABAWY Z RYBKĄ „MINIMINI”

            Dzień 22 marzec to Światowy Dzień Wody. Nasze dzieci z Przedszkola Publicznego nr 21 w Ostrowcu Świętokrzyskim do tego święta starannie  przygotowywały się i połączyły je z zabawami w „tajemniczym oceanie” włączając się w akcję „Rybka MiniMini i wielki bal” Wydawnictwa Znak Emotikon.

Zorganizowaną uroczystość  i integracyjne zabawy poprzedziła realizacja tematyki „Komu potrzebna jest woda?” Dzieci poszerzyły swą wiedzę o wykorzystaniu wody przez ludzi, rośliny, zwierzęta; dowiedziały się o zbiornikach wody, o obiegu wody w przyrodzie; porównywały, doświadczały poznając wartości wody i wyciągały wnioski „Jak oszczędzać wodę” w domu i w przedszkolu. Wykonywały na temat różne prace plastyczne, min: projektowały naklejki przypominające o oszczędzaniu wody.  Następnie poprzez bajki- filmy wzbogacały wiadomości o różnorodności świata podwodnego. Omawiając edukacyjno-ekologiczną historyjkę obrazkową „Złota rybka” dowiedziały się o zagrożeniach dla wodnych zbiorników.  Powoli część sali  zabaw w przedszkolu przemieniała się w podwodną krainę: dowieszone u sufitu kolorowe szyfony- rafa koralowa, balony-rurki spięte jako wodorosty, dekoracja sali wzbogacona   wytworami prac dzieci z różnorodnych materiałów. Dzieci w tej scenerii chętnie słuchały fragmentów opowieści o  Rybce MiniMini i same wypowiadały się  o ulubionych postaciach z tej bajki. Razem z rodzicami przygotowały opaski z wybranymi podwodnymi postaciami.

Dzieci z grupy „Różyczek” zaprosiły na wspólne zabawy grupę  integracyjną „Maczki”.  Spotkanie rozpoczęły piosenką, wierszem, wspólną rozmową i tańcami, w których  przypomniały swoim kolegom o znaczeniu wody w przyrodzie. Następnie zarosiły swoich gości na bal z Rybką MiniMini. Przy muzyce prezentowały się różne istoty wodne, także meduza w stroju z folii bąbelkowej. Odbyły się zabawy przy muzyce:

 „Jestem dobry rybak” -   dzieci wybierały przez wyliczankę Rybaka i Kupca, po czym utożsamiały się z ulubioną rybą. W kole stał Rybak, poza nim Kupiec, na określone słowa piosenki, wywołane przez rybaka ryby dochodziły do niego. Kiedy w kole pojawiał się kupiec  ryby uciekały do oznaczonej mety.

„Hej , rybacy” – dzieci stały w kole z chustą animacyjną, pod nią przykucały dzieci-rybki. Podczas piosenki dzieci- z „siecią” krążyły po kole i falowały chustą, na określone słowa puszczały „sieć”, a rybki starały się z pod niej  uciec.

„Wyścigi krabów” – wśród rozstawionych wodorostów.

Zabawa rytmiczna z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych „Na morzu” – dzieci ustawione w 4 rzędach  z wybranymi instrumentami. Na określone hasła odpowiednio poruszały się przy muzyce i wystukiwały rytm.

Zabawy w małych grupach: *kolorowanie gigantycznej kolorowanki „Rybka MiniMini i wielki bal, * dmuchanie baniek   mydlanych.                     

                 Miłą dla gości pamiątką na zakończenie spotkania był podarunek wybranych przez dzieci kolorowanek ze świata podwodnego. Jak powiedziały dzieci –„ To była fajna zabawa”.

Strony: [1]... [12][13][14][15][16][17][18]Optymalizacja dla Mozilla Firefox 2.0 - 1024 x 768                 Projekt: _DM_