lipiec 2020
NPWtŚrCzPtS
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Panel administracyjny
Logowanie

Login:
Hasło:
Odwiedziny
Ogółem: 226641
Dzisiaj: 27
On-line: 2


DZIAŁANIA EKOLOGICZNE


Strony: [1]... [13][14][15][16][17][18]

Dodano: 06.05.2013

EKOLOGICZNE UPOMINKI DLA DZIEWCZYNEK

Rokrocznie podtrzymujemy tradycję obchodów święta małych i dużych dziewczynek. W tym roku do miłych i serdecznych - okazjonalnych życzeń dołączyliśmy ekologiczną nutkę. Upiększenie sal przedszkolnych stanowiły wytwory kwiatowe wykorzystane ze zgromadzonych materiałów w eko-kącikach.

Chłopcy dla dziewczynek z grupy wykonali  „kwiatki – niespodzianki” z rolek po ręczniczkach papierowych lub papierze toaletowym owinięte w niepotrzebny już a kolorowy papier  opakowaniowy. Kształt kwiatka był  zrobiony z barwnych odpadów pozyskanych z drukarni, a całość ozdobiona była kawałkiem wstążeczki

Kwiaty dla pań wykonane były z resztek kolorowych materiałów pozyskanych od krawcowej.

Mali panowie do przygotowanego programu artystycznego, także w wykonaniu dziewczynek - włączyli myśl: „Pięknie wyglądają kwiaty, gdy środowisko jest czyste i zadbane”. Przy tej okazji też przypomnieli, że warto o nie dbać.

Poczynania chłopców obserwowała i skrupulatnie zanotowała  reaktor pani Kasia z lokalnej prasy.  Miło wyraziła się na temat udanego spotkania.


Dodano: 06.05.2013

EKOLOGICZNE WALENTYMKI

    Niecodzienne  spotkanie  przyjaciół ekologicznych odbyło się dnia 14 lutego w Przedszkolu  Publicznym  nr 21 .

Wynikało ono z realizacji innowacji  ekologicznej „Przedszkole z klimatem” oraz  konkursu ogólnopolskiego „Mam  6- lat” adresowanego  do Rad  Rodziców .

Na spotkanie  zaproszono wszystkich sojuszników ekologicznych ; Prezydenta  Miasta , przedstawicieli Wydziału Edukacji , Ochrony Środowiska , Firmy  „Remondis”, uczniów i nauczycieli  ZSP nr 2 , lokalnych mediów  oraz rodziców naszych  przedszkolaków .

Celem było;

- promocja  działań ekologicznych ,

- uściślenie  współpracy  ekologicznej ze szkołą , rodzicami  poprzez wesołą , integracyjną zabawę ,

- podsumowanie  konkursu „Eko – serce” wykonanie sylwety  serca z wykorzystaniem  nieużytków,

- promocja  uzdolnień przedszkolaków  i uczniów.

    Spotkanie prowadziła nauczycielka , która w niezwykle obrazowy i poetycki sposób powitała  zebranych słowami ;

„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami ,

zaopiekujmy się Ziemią .

Odwazjemniajmy miłość jaką nas obdarza ,

Utrzymując ją w czystości i szczęściu.

Następnie  przedszkolaki  zaprezentowały montaż poetycko – muzyczny nawiązujący do dbałości o nasze najbliższe środowisko i przyrodę .   Słowami  wierszy i piosenek mali artyści wytworzyli nastrój zadumy , melancholii i radości . Można było usłyszeć słowa o przyjaźni , miłości do wszystkich istot żyjących . Przepiękne układy taneczne w wykonaniu dzieci podkreślały nastrój radosnej chwili .Uczniowie z zaprzyjaźnionej  szkoły czyli nasi absolwenci także pokazali swoje umiejętności wokalne i taneczne . Można było wysłuchać gry na  fletach, obejrzeć tańce nowoczesne oraz posłuchać pięknych głosów solistek śpiewających piosenki o przyjaźni i miłości do Ziemi Prowadząca spotkanie przypomniała ,że dzisiejszy dzień tzw ; „walentynkowy” jest okazją do podziękowania  wszystkim , którzy mają gorące serca w zakresie ochrony przyrody  - naszego wspólnego dobra  , jest także okazją wspólnej radosnej zabawy . Zaprezentowała przepiękne prace  „ekologiczne  serca” wykonane przez rodziców z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych  Widok tych  niecodziennych wytworów wzbudził w zebranych ogromne  zdumienie .  Wykorzystano tu wszystkie rodzaje nieużytków ( aluminiowe puszki , gazety, butelki plastykowe , tekturę…)Jesteśmy dumni i wdzięczni rodzicom za ogromne zaangażowanie , wspólną zabawę z dziećmi czego efektem są piękne wytwory oraz kształcenie aktywnych postaw społecznych  dzieci , rozwijania ich umiejętności i talentów . 

Wszyscy  uczestnicy konkursu  otrzymali  wartościowe nagrody  ekologiczne  ; książeczki , gry , odznaki oraz słodkie serduszka .

          Impreza  ta uświadomiła nam potrzebę organizacji dalszych  spotkań wszystkich   osób zaangażowanych w ochronie środowiska , uczenia postaw tolerancji i przyjaźni i miłości.

Dzień  14 lutego  może być okazją do tego typu spotkań.

Tylko wspólne działania w radosnym nastroju , pozbawionym napięcia , niezdrowej rywalizacji przyczyniają się do rozwijania aktywnych postaw naszych wychowanków.

 


Dodano: 30.04.2013

Pomóżmy kasztanowcom

Kto, zgadnie co to za drzewo wysokie ,

Co ma pień i gałęzie szerokie,

A liście ma jak dłonie- szerokie i palczaste?

Jesienią rodzi owoce- kulki kolczaste;

Z wierzchu zielone i kujące, w środku- brązowe, gładkie, błyszczące.

Dzieci lubią je zbierać i tworzyć z nich ludziki,

A z liści tego drzewa robić bukieciki.


Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 21 w Ostrowcu Św. juz kolejny raz wzięły udział w akcji „ Pomóżmy kasztanowcom” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia oraz Lasy Państwowe. W tym roku inspiracją do pracy było hasło „ by Twój kasztanowiec na wiosnę był zdrowszy”.

W związku z tą akcją we wrześniu odbyła się wędrówka przyrodniczo- ekologiczna, której celem było poszukiwanie kasztanowca i wzięcie go pod opiekę. Wybrańcem dzieci zostało drzewo na skwerku Osiedla Stawki przy bloku nr 98 i nazwano go „ Szczęściarzem”.

Dnia 08.10.2012r. w naszym przedszkolu odbył się uroczysty Dzień Kasztanowca”. Podzielony został na następujące etapy:

  • biesiada ekologiczna "Kasztanowiec w wierszu i piosence" - ukazująca piękno tego gatunku drzew, uświadomienie przyczyn choroby kasztanowców(szrotówek kasztanowcowiaczek)
  • apel informacyjny dla całej społeczności przedszkolnej, rodziców i leśnika, którego celem było zapoznanie z najprostszą i najtańszą metodą zwalczania szkodnika poprzez jesienne grabienie i utylizację liści
  • zabawy o charakterze ekologiczno- plastycznym z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego ( zabawa integracyjna "Kasztanowy król", "Co możemy zrobić z kasztanów"...), których celem było wyzwalanie radości tworzenia i śmiałej realizacji własnych pomysłów

Na drugi dzień dzieci wspólnie z rodzicami zostały wyposażone w akcesoria potrzebne do grabienia i utylizacji liści i z wielkim entuzjazmem zabrały się do pracy. Ku zaskoczeniu dorosłych doskonale dały sobie radę z postawionym zadaniem. Zgrabione liście umieszczono w workach, które związano sznurkiem , aby z nich nie wypadła zawartość. Część worków została zabrana przez firmę porządkującą , reszta zaś dzięki rodzicom została zakopana pod 30cm warstwą ziemi, aby wiosną z poczwar nie wylęgły się motyle by złożyć w koronie drzew jaja. Tym samym dzieci poznały dwie metody utylizacji chorych liści.

Akcja "Pomóżmy kasztanowcom" staje się tradycją naszego przedszkola.


Dodano: 30.04.2013

Święto drzewa

Drzewa są wszędzie, w parkach, lasach , ogrodach rosną nawet na dachach. Święto Drzewa wymyślił w XIX wieku Juliusz Morton, a Klub Gaja kontynuuje jego ideę coroczną akcją sadzenia drzew 10 października.

Przedszkole Publiczne Nr 21 współpracując od kilkunastu lat z Klubem Gaja . Na spotkanie z tej okazji zaprosiliśmy Prezydenta naszego miasta , Panią Naczelnik Wydziału Środowiska ,przedstawiciela Nadleśnictwa, z którym współpracujemy od kilku lat , ogrodnika , młodzież z Inicjatywy Młodzieżowej, uczniów z pobliskiej Szkoły oraz rodziców przedszkolaków.

Zebranych serdecznie powitała dyrektor przedstawiając przesłanie akcji: "Zasadźmy drzewko dla pokoju" i wprowadzając wszystkich w ekologiczny klimat spotkania. Pierwszym punktem był montaż poetycko – muzyczny w wykonaniu dzieci z grup IV i VI pt; "Polskie drzewa" przygotowany przez nauczycielki p. M. Kowalską i U. Wojna. Dzieci słowami wierszy i piosenek ukazały miłość do przyrody i zachęcali do ochrony drzew. Podczas występu artystycznego widzowie doznali wrażeń i doznań słuchowych a potem także estetycznych wrażeń wzrokowych ,obserwując przepiękne prace w wykonaniu dzieci ze wszystkich grup wiekowych .Był to wernisaż prac plastycznych, przestrzennych wykonanych różnymi technikami na temat; drzewa w porach roku.

Podczas spotkania ekologicznego także dorośli wykazali się wiadomościami na temat rozróżniania drzew rozwiązując zagadki .Nagrodą za prawidłową odpowiedź był ekologiczny pojemnik z Fundacji „Reba” na zbiórkę zużytych baterii. Była to jednocześnie zachęta do działań ekologicznych w celu odzysku surowców wtórnych.

Uwieńczeniem spotkania było sadzenie "drzewka pokoju" wspólnie z naszymi gośćmi ; Prezydentem , leśnikiem ,ogrodnikiem rodzicami , młodzieżą i dziećmi.

Dzieci z dużym zapałem i zaangażowaniem wybierały miejsca dla sadzonek, okopywały dołki i wspólnie z dorosłymi sadziły drzewka. Pomocą w trakcie sadzenia pomocą służył nam Pan Leśniczy który opowiadał o ochronie drzew i lasów i umiejętnym sadzeniu młodych sadzonek Na zakończenie przedszkolaki złożyły "zielone ślubowanie" – obietnicę opieki nad drzewkami z wykorzystaniem wiersza "Prośba drzewka" w wykonaniu Oli Ć.

Podczas tegorocznej akcji posadziliśmy 50 sadzonek zakupionych w ramach projektu; "Zielone podwórka". Po działaniach praktycznych odbyły się zabawy ekologiczne w ogrodzie ; układanie sylwety drzew z tworzywa przyrodniczego , nieużytków, odbijanie kory drzew , zagadki na temat rodzajów drzew.

Starszaki powędrowały przez osiedle w ulicznym heepeningu z hasłami na temat ochrony drzew .Inna grupa udała się pod kasztanowca , aby zadbać o niego w ramach Programu "Ratujmy kasztanowce".

W "kąciku dla rodziców" umieściliśmy gazetkę edukacyjną nt. "Święta Drzewa" oraz Klubu Gaja. W naszych działaniach bardzo wspomagały nas materiały otrzymane od Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego KLUB GAJA: ulotki informacyjne, plakaty, filmy.

Realizacja programu "Święto Drzewa" stały się w naszym przedszkolu tradycją i na stałe wpisała się w harmonogram imprez przedszkolnych zgodnie z misją przedszkola:
Nasze przedszkole jest ekologiczne, w którym dzieci poznają przyrodę, uczą się ja kochać, aby od najmłodszych lat dbać o nią.

Do tej miłej "zielonej chwili" przyczynił się cały personel naszego przedszkola. Jedne przygotowywały montaż z dziećmi , inne zorganizowały praktyczną akcję sadzenia drzewek , zapraszały gości .Panie z obsługi i konserwator przysłużyli się do porządkowania ogrodu.

Tak więc wspólnymi silami zorganizowano ciekawą "lekcję ekologiczną" dla różnych pokoleń naszej społeczności przedszkolnej i lokalnej.


Strony: [1]... [13][14][15][16][17][18]Optymalizacja dla Mozilla Firefox 2.0 - 1024 x 768                 Projekt: _DM_