luty 2018
NPWtŚrCzPtS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Panel administracyjny
Logowanie

Login:
Hasło:
Odwiedziny
Ogółem: 137599
Dzisiaj: 14
On-line: 18


DZIAŁANIA EKOLOGICZNE


Strony: [1][2][3][4][5][6][7] ...[17]

Dodano: 29.05.2016

11.V.2016 – DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

 W tym dniu w naszej przedszkolnej społeczności odbyły się zajęcia poświęcone zapobieganiu powstawaniu odpadów. Tym samym przystąpiliśmy do udziału  w czwartej edycji ogólnopolskiej kampanii „Dzień Bez Śmiecenia”, której przewodnim hasłem jest „Nie śmieć – segreguj”. W każdym oddziale naszej placówki dzieci w różnych formach poznawały i poszerzały wiadomości o sposobach zapobiegania odpadów. Dostosowując do możliwości percepcyjnych odbiorców – stosując metody oglądowe, słowne oraz czynne: zabawę, działania praktyczne -  cel został osiągnięty – dzieci wiedzą, że śmieci my- ludzie sami wytwarzamy wokół siebie i będziemy się starać aby było ich jak najmniej. Poznały wartość trwałych toreb z materiału na zakupy; akumulatorków, ładowarek; torebek papierowych na produkty spożywcze oraz zostały zachęcone do wykorzystywania w inny sposób  różnych surowców, opakowań. Tematy przeprowadzonych zajęć w tym dniu :
„Stokrotki” – „Czy musimy wytwarzać tak dużo śmieci?” – pogadanka przy przedszkolnych pojemnikach do segregacji
„Fiołki” – Słuchanie opowiadania „Pucuś dba o środowisko”. Wykorzystanie działań praktycznych  w zabawie.
 „Niezapominajki” – Pogadanka „Chcemy by było mniej śmieci”. Wykonanie „pieska jamnika” z gazet i rolek.
„Fasolki” – Muzyczne zabawy z gazetami. Rozmowa o sposobach zapobiegania powstawaniu odpadów.
„Słoneczniki” – Rozwiązywanie zagadek na temat „Co lepsze dla środowiska?”- porównywanie i wybieranie eko-rozwiązań.
 „Różyczki” – Sposoby zapobiegania powstawaniu odpadów na podstawie zadań praktycznych w segregacji śmieci.
 „Maki” – Pogadanka na temat „Zapobiegamy powstawaniu odpadów”. Wykorzystanie treści wiersza „Strażnicy przyrody”. 


Dodano: 03.05.2016

II Festiwal Recyklingu

  W dniu 22 kwietnia – z okazji Święta Ziemi  w ODS „Malwa” pod Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego odbył się II Festiwal Recyklingu. Był to swoisty Prezent dla Ziemi z okazji Jej Święta.
   Głównymi celami festiwalu było: rozbudzenie zainteresowań artystycznych, zaprezentowanie muzycznego talentu i efektu ekologicznego działania - ,,coś  z niczego” oraz integracja społeczności przedszkolnych  we wspólnej akcji „Listy dla Ziemi” odnośnie ochrony środowiska  lokalnego i przyrody .
     W tym lokalnym przedsięwzięciu wzięli udział reprezentanci wszystkich ostrowieckich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych z PSP nr 9, z PSP nr 14 oraz z Zespołu Edukacyjnego „Dwunastka”. Mali i duzi przedstawiciele placówek oświatowych jako mieszkańcy Ziemi przygotowali barwne i jakże szczere myśli - w ekologicznych przesłaniach Listów dla Ziemi 2016. Dzieci miały również okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne w piosenkach ekologicznych. Podkreśleniem tematyki spotkania był ubiór małych artystów w stroje ekologiczne – recyklingowe .Rodzice wykonali prawdziwe dzieła sztuki dla swoich pociech z materiałów „nieużytków” (gazety , folia inne nieużytki )
       W tle widniały zmieniające się obrazy przyrody oraz  działania recyklingu. Zgromadzona publiczność mogła podziwiać pomysłowość i różnorodność prac z nieużytków p.n. „Drugie życie surowca wtórnego” – jakie dostarczyli w ramach festiwalu jego uczestnicy. Te niepowtarzalne cudeńka oraz listy dla Ziemi - stanowiły jednocześnie część dekoracji naszej ekologicznej imprezy. Program artystyczny małych przedszkolaków wzbogacony został występami artystycznymi zespołu tanecznego naszych absolwentów oraz pokazem ekologicznej mody przedstawicieli PSP nr 14. Uroczystość przebiegała w pogodnej i ciepło-wiosennej atmosferze. Na zakończenie – wszyscy na scenie odśpiewali ekologiczny hymn dla Ziemi: „Moja planeta błękitna kula”.

        Mali artyści zostali nagrodzeni upominkami przekazanymi przez  Prezydenta  Ostrowca Świętokrzyskiego pana Jarosława Górczyńskiego ,
- Zakład Unieszkodliwiania Odpadów „Janik”,
- Firmę „Remondis” oddział w Ostrowcu Świętokrzyskim,
- Inicjatywę Młodzieżowa,
- Organizację Odzyskiwania Odpadów „Eko- Cykl”,
- M & M Consulting,
- Radnego Ostrowca Świętokrzyskiego i właściciela Sklepu Sportowego „Centrum Sport”,
- Firmę „Signal”,
- Radę Rodziców Przedszkola Publicznego nr 21

            Tak efektywne spotkanie ekologiczne było możliwe dzięki integracji , wspólnej pracy i wymiany doświadczeń między przedszkolami , szkołami ,Inicjatywa Młodzieżową oraz  Społecznym Domem Kultury „Malwa”.

Miło nam , że w ekologicznym spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście ;
- wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego  p. Stanisław Choinka ,
- radny p. Kamil Kutryba,
- prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów - p. Marek Nowak
- Naczelnik Wydziału Środowiska p. Aldona Sobolak,
- przedstawiciele Nadleśnictwa,
- przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji Powiatowej ,
- pracownicy Firmy „Remondis”,
- dyrektorzy i nauczyciele wszystkich publicznych i niepublicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej Nr 9, 14,
- rodzice naszych wychowanków ,
- ostrowieckie media ; Telewizja Lokalna „Krzemionki”, lokalna prasa .

Tego dnia podczas Festiwalu dominowały ekologiczne przesłania (formy podziękowań, wyrażonej troski i ekologicznych obietnic)  oraz piękne eko-wytwory.
 DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM 


Dodano: 04.04.2016

PRZYGOTUJMY PREZENT DLA ZIEMI - ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

Przedszkole Publiczne nr 21 zaprasza do wzięcia udziału w akcji zbierania surowców wtórnych

JUŻ  14.IV.2016r.(w czwartek)

UWAGA!!!      ZBIERAMY

MAKULATURĘ,  BATERIE,  BUTELKI TYPU PET,  NAKRĘTKI,  ALUMINIOWE

PUSZKI,  ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY

Miejsce zbiórki – Przedszkole Publiczne nr 21- os. Stawki 43 – od strony bramy wjazdowej

ZAPRASZAMY  BĄDŹCIE  Z  NAMI  TEGO  DNIA – „ZIEMIA JEST W NASZYCH RĘKACH”

  Miło nam poinformować, iż w bieżącym roku szkolnym bierzemy w konkursie dla przedszkoli i szkół podstawowych -  program promocji i wdrażania selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski – edycja XIII.
        Poniżej zamieszczamy harmonogram naszych eko-działań w ramach realizacji tegoż konkursu pod nazwą „Szukaj zysku w odzysku”. Serdecznie zapraszamy do wsparcia i wspólnych działań.

          31.III. 2016r.  - Zajęcia (pogadanki) we wszystkich grupach na temat segregacji odpadów

          6.IV.2016r. - Zajęcia (pogadanki) we wszystkich grupach na temat recyklingu

14.IV.2016r. Przeprowadzenie akcji pozyskiwania surowców wtórnych – Na Dni Ziemi: „Prezent dla Ziemi” - wspólne Sprzątanie pobliskiego terenu ze Szkołą Podstawową nr 14 i z Osiedlowym Domem Społecznym „Malwa”, w połączeniu ze wzmożoną akcją pozyskiwania surowców wtórnych na terenie naszego osiedla.

Harmonogram działań 


Dodano: 28.03.2016

Dlaczego warto wieszać budki lęgowe?

Bo dzięki temu pomagamy ptakom, zwłaszcza tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli.

Jest to szczególnie istotne w młodych sadach, niedawno posadzonych lasach, no a przede wszystkim w miastach – powiedział w rozmowie z PAP ornitolog dr Marian Stój.

Jednocześnie zaznaczył, że zanim to uczynimy trzeba pamiętać, że w okolicach, gdzie występują kuny, wiewiórki lub popielice, otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć, tak aby ssaki te nie dostały się do ich wnętrza i nie zniszczyły ptasiego lęgu.
Kiedy i gdzie zainstalować takie budki? Taką budkę najlepiej powiesić na jesieni, by ptaki zdążyły się przyzwyczaić. Można je przymocować do drzew, budynków, żerdzi czy słupów, pamiętając o tym, by je odpowiednio zabezpieczyć przed kunami czy wiewiórkami.
„Ich otwory powinny być skierowane w kierunku przeciwnym do wiejących najczęściej wiatrów. W naszym klimacie w zasadzie wiesza się budki otworem na wschód, południowy-wschód lub południe” – wyjaśnił ornitolog.
Wysokość powieszenia budki lęgowej zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor wieszamy dość nisko – ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów. „Najlepszym materiałem budowlanym dla takich konstrukcji są deski drzew iglastych” – przypomniał dr Stój.
Natomiast to jakich gatunków ptaków możemy się spodziewać w budkach zależy od ich typu, miejsca powieszenia i obecności dziuplaków w okolicy. „Budki mogą zająć sikory bogatki, modraszki,kowaliki, mazurki, szpaki, jerzyki, kraski, kawki, dudki, sowy” – podkreślił ornitolog.
Jak przypomniał, „człowiek sztuczne gniazda dla ptaków budował od zarania dziejów w celu pozyskania pokarmu i dla rozrywki”.
„W XIX wieku pojawiły się różne konstrukcje budek, aby ułatwić gniazdowanie ptakom głównie w celach poznawczych i estetycznych; śpiew ptaków przy budkach umilał ludziom życie” – zauważył przyrodnik.
Z kolei w XX stuleciu budki lęgowe wieszano przede wszystkim dla ochrony lasów i sadów przed szkodliwymi owadami, które ptaki zjadały.


Strony: [1][2][3][4][5][6][7] ...[17]Optymalizacja dla Mozilla Firefox 2.0 - 1024 x 768                 Projekt: _DM_