grudzień 2017

O nas

Nasze przedszkole usytuowane jest na nowym osiedlu Stawki. W pobliżu znajduje się Zespół Szkół  Publicznych Nr 2,  Osiedlowy Dom Kultury, Spółdzielnia Mieszkaniowa, markety.
Od 1989 roku jest jednym z największych i najnowocześniejszych przedszkoli w naszym mieście. Dwukondygnacyjny budynek otoczony jest przestrzennym ogrodem, który jest systematycznie wzbogacany nowymi okazami drzew i krzewów. Spokojna w kolorach elewacja budynku ładnie współtonuje z zadbanym otoczeniem przyrodniczym (kolorowe dróżki z krzewinkami, alejka jarzębinowa). Na terenie ogrodu znajduje się plac zabaw wyposażony w nowe ekologiczne urządzenia oraz kąciki: ekologiczny, "ciszy", zagajnik wiśniowy.  Zielony skalniak i trwałe okazy z materiału przyrodniczego zdobią frontowe otoczenie placówki. Po zachodniej stronie ogrodu znajduje się kącik recyklingu. Teren wokół przedszkola jest miejscem  zabaw, zajęć, obserwacji, badań i eksperymentów przyrodniczych dzieci, pozwala też na wypoczynek na łonie natury. Ogród zabezpiecza kolorowe ogrodzenie z wejściami i podjazdami. Wizerunek placówki współtworzy społeczność przedszkola, rodzice naszych dzieci i sojusznicy. Jesteśmy dumni, że obecnie nasze placówka jest przedszkolem integracyjnym. Małe przedszkolaki uczą się wzajemnej tolerancji i niesienia pomocy innym.

Zgodnie z profilem ekologicznym placówki każda grupa dzieci nosi nazwę kwiatów: Stokrotki, Fiołki, Fasolki, Różyczki, Niezapominajki, Słoneczniki.
Przedszkole posiada swój znak firmowy o treściach przyrodniczych. Eksponuje go przy głównym wejściu oraz na papierze firmowym, dyplomach.

Działalność ekologiczną wśród dzieci i w środowisku nasze przedszkole prowadzi już od kilkunastu lat. Działania te w naszym mieście znane są i uważane za wartościowe. Początkowo realizowana była innowacja ekologiczna Zbliżanie dzieci 6-letnich do świata przyrody.  Od 10 lat nasze przedszkole realizuje autorski program (obecnej pani Dyrektor S. Broda) Program ekologiczny wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-6 letnich. Wzmożona została intensywność działalności ekologicznej.
Realizowano już różne działania na rzecz ochrony środowiska w ramach projektów  ekologicznych: Kasztanowce, Zaadoptuj rzekę, W przyjaźni z kropelką wody przez cztery pory roku, Jest nam bliska ochrona środowiska, Tworzywa odzyskujemy -planetę ratujemy, O drzewa dbam - przyjaciół mam.

Nasze przedszkole zostało laureatem konkursu grantowego Śmieci mniej - ziemi lżej. Rokrocznie realizujemy program promocji i wdrażania selektywnej zbiórki odpadów na terenie Gminy Ostrowiec. Zdobyliśmy 2 razy I miejsce i II miejsce w konkursie Szukaj zysku w odzysku.

W tym roku szkolnym nasze działania wynikają z kontynuacji wcześniej  rozpoczętych i są ich rozszerzeniem. Zawarte zostały w 3 obszarach: Szukaj zysku w odzysku, Drzewa - nasi przyjaciele, Na straży klimatu.
Mała i duża społeczność przedszkola aktywnie uczestniczyła w Sprzątaniu Świata - otoczeniu przedszkola. Określając stan i potrzeby środowiska poprzez lokalne media apelowano do mieszkańców osiedla. Odbywały się systematyczne zbiórki surowców wtórnych (makulatura, baterie, aluminium). W ciągu półrocznych podsumowań akcji doceniani byli najwięksi zbieracze.  Kontynuowana była zapoczątkowana w ubiegłym roku szkolnym zbiórka plastikowych nakrętek - uczestnictwo w akcji charytatywnej na rzecz chorego chłopca.

Zainicjowana przez nas już od kilku lat  organizacja pikników ekologicznych  na terenie naszego ogrodu, we współpracy min.: z CEE, firmą Remondis była w tym roku nadal kontynuowana. W ich ramach ramach propagowana jest selektywna zbiórka surowców wtórnych. Jesienią podczas Ostrowieckiego festiwalu recyklingu  - odbywała się zamiana surowców wtórnych na sadzonki roślin ozdobnych i drzew. Planowany w maju festyn ekologiczno-profilaktyczny będzie kontynuacją w.w przedsięwzięć ekologicznych i połączony min.:ze Światowym Dniem bez papierosa.

Systematycznie już od kilkunastu lat pozyskujemy sadzonki drzew, krzewów i zazieleniamy najbliższy teren. Wcześniej organizowałyśmy  akcje zadrzewiania osiedla Rośniemy z drzewami. W tym roku kontynuując działania  odbyły się akcje sadzenia drzew z udziałem leśnika w ogrodzie przedszkolnym -  na Święto Drzewa i  wiosną - po spotkaniu  dzieci z przedstawicielem Nadleśnictwa. Zimą okazałyśmy pomoc przekazując karmniki dla ptaków i zebraną karmę dla zwierzyny leśnej.
Przy akceptacji potrzeby i współpracy  rodziców kontynuowałyśmy realizację z dziećmi programu Czyste powietrze wokół nas- obecnie edycji III. Prowadziłyśmy działania  zmierzające do oszczędzania wody i  energii.
Inne zadania  ekologiczne z w.w obszarów  realizowałyśmy w pracy  z dziećmi poprzez cykle zabaw, zajęć, ćwiczenia praktyczne,  wycieczki, quiz, olimpiadę, eko-kąciki, apel, akcje, ścieżkę dydaktyczną i itp.
Wzorem lat ubiegłych dzieci brały udział w ekologicznych konkursach gmninych i ogólnopolskich. Do różnych konkursów  na terenie przedszkola włączaliśmy rodziców. Dla nich też organizowałyśmy gazetki, wystawy, warsztaty i kąciki podnoszące świadomość ekologiczną.