styczeń 2021

Strony: [1]

Dodano: 26.10.2020

PRZEDSZKOLE 21 - PRZEDSZKOLEM PROMUJĄCYM ZDROWIE

Nasze przedszkole spełniło wszystkie warunki i decyzją Kuratorium Oświaty w Kielcach zostało włączone do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie. Jest to dla nas duża satysfakcja, ale i odpowiedzialność.

Przedszkole Promujące Zdrowie, to przedszkole, które we współpracy z rodzicami i społecznością lokalną systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu, dobremu samopoczuciu
społeczności lokalnej oraz wspiera rozwój kompetencji dzieci i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Działania służące zdrowiu przedszkolaków, rodziców i personelu przedszkola zawsze traktowane były priorytetowo w naszej placówce. Promocja zdrowia jest wpisana w statut przedszkola, wszyscy nauczyciele i pracownicy w pełni akceptują ideę Przedszkola Promującego Zdrowie. Corocznie opracowywany jest Plan Pracy Przedszkola, obejmujący promocję zdrowia. Zawiera on szczegółowe zadania do realizacji wraz z dziećmi min. realizację programów i kampanii promujących zdrowy styl życia.

W roku szkolnym 2019/2020, czyli w okresie przygotowującym do przystąpienia do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie w przedszkolu powołano Zespół do spraw promocji zdrowia, który przeprowadził badanie samopoczucia członków społeczności przedszkola oraz autoewaluację, która określiła kompetencje przedszkola, jego mocne strony w zakresie promocji zdrowia oraz wskazała problemy wymagające rozwiązania. Przeprowadzono także ocenę stopnia osiągania standardów PPZ:
- Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania  zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
- Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci
- Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych
- Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej dzieci

Wyniki badań stały się okazją do refleksji i zmotywowały społeczność przedszkola do podejmowania działań w kierunku osiągania jeszcze lepszych wyników w zakresie promocji zdrowia. W pracy z dziećmi  realizowano wiele działań, które przyczyniły się do wdrożenia
u nich prozdrowotnego stylu życia np. tematy kompleksowe: warzywa i owoce kolorowe i zdrowe, czystość to zdrowie, program
 „Czyściochowe przedszkole” czy „Dzieci uczą rodziców”.

Przynależność do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie jest zaszczytem dla naszej placówki, a jednocześnie zobowiązaniem do dalszego upowszechniania działań służących edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. W bieżącym roku szkolnym w ramach programu PPZ promocja zdrowia skupiała się będzie na poprawie nawyków żywieniowych społeczności przedszkola. Zachęcamy rodziców i społeczność lokalną do wspierania naszych działań na rzecz zdrowia.

Dodano: 03.07.2020

Przystępujemy do programu "Przedszkole Promujące Zdrowie"

Nasze  przedszkole pragnie przystąpić do ogólnopolskiego programu Przedszkole Promujące Zdrowie.
Jesteśmy po  okresie przygotowującym do przystąpienia do  Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie.
Program Przedszkole Promujące Zdrowie (PPZ) ma na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do większej aktywności fizycznej oraz propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu dzieci z naszego przedszkola i ich rodziny będą cieszyły się lepszą kondycją fizyczną oraz stanem zdrowia. Przez cały rok szkolny będziemy podejmować szereg inicjatyw, aby uświadamiać znaczenie zdrowego stylu życia, które będzie owocować w przyszłości.

Strony: [1]