październik 2017

Tak minął wrzesień w PP 21

1 września jak co roku z wielką radością powitaliśmy w progach przedszkola naszych wychowanków. Pierwsze dni spędzone w placówce minęły milusińskim na beztroskiej zabawie i różnorodnych, ciekawych aktywnościach. Początek roku to dla nas wszystkich trudny okres. Większość dzieci jednak  bardzo szybko się zaaklimatyzowała. Dzieci poznały nowych kolegów, nowe panie. Odżyły dawne przyjaźnie rówieśnicze. Przedszkole stało się dla dzieci „drugim domem”, do którego chętnie przychodzą, gdyż czekają tu na nich nie lada niespodzianki.
Dla dzieci z grupy I „Stokrotki” wrzesień był czasem aklimatyzacji. Dzieci poznały swoje panie, swoją salę, a także zapoznawały się z nowymi kolegami. Wszystkie dzieci dość szybko zaaklimatyzowały się w nowym dla siebie miejscu.  Teraz już wszystkie 3-latki mogą powiedzieć: „Mamo, Tato – już wcale nie płaczemy, my się świetnie bawimy”. Nasze pierwsze dni były pełne emocji, nowych znajomości  i radości.
Ponieważ nieobcy jest nam stan środowiska naturalnego dzieci z grupy III „Maki”, IV „Niezapominajki”, V „Fasolki”, VI „Słoneczniki” oraz VII „Różyczki” wzięły udział w corocznej inicjatywie już o zasięgu międzynarodowym "Sprzątanie świata". Tego dnia w słoneczne przedpołudnie nasze przedszkolaki zebrały się pod opieką nauczycieli oraz pań z obsługi na terenie ogrodu przedszkolnego. Sprzątanie poprzedził występ dzieci z grupy „Fasolki”, które przygotowały i przedstawiły  tematyczny program słowno-muzyczny.  Ufamy, iż dzięki naszym działaniom świat stanie się chociaż troszkę lepszy, czystszy i piękniejszy! Ale to nie koniec naszych aktywności! 18 września w ramach projektu pod nazwą "EKO OSTROWIEC" Kampania edukacyjno – informacyjna dotycząca zapobiegania powstawaniu odpadów i właściwego postępowania z odpadami w kinie ETIUDA w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się bezpłatny spektakl teatralny „Kosmolenie ratują Ziemię”. Przedstawienie miały okazję obejrzeć dzieci  wraz ze swoimi wychowawczyniami z grupy „Maki”, „Niezapominajki”, „Fasolki” oraz „Różyczki”. Kolejnym ważnym wrześniowym wydarzeniem był Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszym przedszkolu zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci. Przedszkolaki z poszczególnych grup uczestniczyły w zabawach, konkursach oraz grach zespołowych.  Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz zdrowego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia. W tym dniu wszyscy bawili się znakomicie, a uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków. Ten dzień  przedstawiciele grupy „Fasolki” wraz ze swoją wychowawczynią spędziły w szczególny sposób. Spotkały się one bowiem z przedszkolakami z ostrowieckich przedszkoli na wspólnej zabawie w kinie Etiuda.
Wrzesień to również miesiąc w którym zbieramy „skarby jesieni”. Tak też było i w tym roku. Polska Złota Jesień królowała nie tylko w sadach czy też ogrodach. W naszym przedszkolu można ją było odnaleźć w kącikach przyrody każdej z grup. Nasze przedszkolaki podczas jesiennych spacerów z rodzicami oraz spacerów i wycieczek zorganizowanych w przedszkolu zbierały  przez cały wrzesień żołędzie, kasztany, jarzębinę, kolorowe liście, szyszki, a także nasiona klonu, które następnie  z wielką radością przynosiły do przedszkola. Zgromadzone we wrześniu skarby były inspiracją do prowadzenia przez dzieci ciekawych rozmów i obserwacji. Stały się one również materiałem dydaktycznym i badawczym do porównywania wielkości, kształtów, kolorów, tworzenia zbiorów oraz wielozmysłowego poznawania otaczającej nas rzeczywistości.
Wrzesień w PP21 zakończyliśmy Dniem Chłopaka. Od lat staramy się uczyć dzieci,  aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy też przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopaków, które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich  grupach dzieci otrzymały  upominki, dziewczynki zaś  złożyły życzenia, uściskały i ucałowały swoich kolegów.