wrzesień 2021

Święto drzewa 2012

Drzewa  są wszędzie, w parkach, lasach , ogrodach rosną  nawet na dachach.
Święto Drzewa wymyślił w XIX wieku Juliusz Morton, a Klub Gaja kontynuuje jego ideę coroczną akcją sadzenia drzew 10 października.
   Przedszkole Publiczne Nr 21 współpracując od kilkunastu lat z Klubem Gaja . Na spotkanie z tej okazji zaprosiliśmy Prezydenta  naszego  miasta , Panią Naczelnik Wydziału Środowiska ,przedstawiciela Nadleśnictwa, z którym współpracujemy od kilku lat , ogrodnika , młodzież z Inicjatywy Młodzieżowej ,uczniów z pobliskiej  Szkoły oraz  rodziców przedszkolaków.

Zebranych serdecznie powitała dyrektor przedstawiając przesłanie akcji: "Zasadźmy drzewko dla pokoju" i wprowadzając wszystkich w ekologiczny klimat spotkania.  Pierwszym punktem  był montaż poetycko - muzyczny w wykonaniu dzieci z grup IV i VI pt; "Polskie drzewa" przygotowany przez nauczycielki p. M. Kowalską i U. Wojna. Dzieci słowami wierszy i piosenek ukazały miłość do przyrody i zachęcali do ochrony drzew. Podczas występu artystycznego widzowie doznali wrażeń i doznań słuchowych a potem także estetycznych wrażeń wzrokowych ,obserwując przepiękne prace w wykonaniu dzieci ze wszystkich grup wiekowych .Był to wernisaż prac plastycznych, przestrzennych wykonanych różnymi technikami na temat; drzewa w  porach roku.

Podczas spotkania ekologicznego także dorośli wykazali się wiadomościami na temat rozróżniania drzew rozwiązując zagadki .Nagrodą za prawidłową odpowiedź był ekologiczny pojemnik z Fundacji "Reba" na zbiórkę zużytych baterii. Była to jednocześnie zachęta do działań ekologicznych w celu odzysku surowców wtórnych.
Uwieńczeniem spotkania było sadzenie "drzewka pokoju" wspólnie z naszymi gośćmi ; Prezydentem , leśnikiem ,ogrodnikiem  rodzicami , młodzieżą i dziećmi .

Dzieci z dużym zapałem i zaangażowaniem wybierały miejsca dla sadzonek, okopywały dołki i wspólnie z dorosłymi  sadziły drzewka. Pomocą w trakcie sadzenia pomocą służył nam Pan Leśniczy który opowiadał o ochronie drzew i lasów i umiejętnym sadzeniu młodych sadzonek Na zakończenie przedszkolaki złożyły "zielone ślubowanie" - obietnicę opieki nad drzewkami z wykorzystaniem wiersza "Prośba drzewka " w wykonaniu  Oli Ć.

Podczas tegorocznej akcji posadziliśmy 50 sadzonek zakupionych w ramach projektu ;
" Zielone podwórka". Po działaniach praktycznych odbyły się zabawy ekologiczne w ogrodzie ; układanie sylwety drzew z tworzywa przyrodniczego , nieużytków, odbijanie kory drzew , zagadki na temat rodzajów drzew.
Starszaki powędrowały przez osiedle w ulicznym heepeningu z hasłami na temat ochrony drzew .Inna grupa udała się pod kasztanowca , aby zadbać o niego w ramach Programu "Ratujmy kasztanowce".
  W "kąciku dla rodziców" umieściliśmy gazetkę edukacyjną nt. "Święta Drzewa" oraz Klubu Gaja. W naszych działaniach bardzo wspomagały nas materiały otrzymane  od Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego KLUB GAJA: ulotki informacyjne, plakaty, filmy.
       Realizacja programu  "Święto Drzewa" stały się w naszym przedszkolu tradycją i na stałe wpisała się w harmonogram imprez przedszkolnych zgodnie z misją przedszkola:
Nasze przedszkole jest ekologiczne, w którym dzieci poznają przyrodę, uczą się ja kochać, aby od najmłodszych lat dbać o nią.
       Do tej miłej "zielonej chwili" przyczynił się cały personel naszego przedszkola. Jedne przygotowywały montaż z dziećmi , inne zorganizowały praktyczną akcję sadzenia  drzewek , zapraszały gości .Panie z obsługi i konserwator przysłużyli się do porządkowania ogrodu.
Tak więc wspólnymi silami zorganizowano ciekawą "lekcję ekologiczną" dla różnych pokoleń naszej społeczności przedszkolnej i lokalnej .